Addictus

TAI PUSLAPIS, KURIAME GALITE RASTI NAUDINGOS INFORMACIJOS APIE PRIKLAUSOMYBES IR JŲ GYDYMO GALIMYBES

Ką reiškia lotynų terminas addictus?

Šis terminas siejamas su anglišku žodžiu addiction (liet. priklausomybė), kurio šaknys kilusios iš graikų mito apie vergą vardu Addictus, kurį šeimininkas išlaisvino nuo vergystės grandinių, tačiau vergas buvo taip pripratęs prie savo kančios, kad nusprendė jų nenusiimti ir toliau su jomis klajojo po žemę.

Šio mito aktualumas akivaizdus šių laikų priklausomybėse. Priklausomybės prasminė šerdis visada vergystė priklausomybės objektui, nesvarbu ar tai būtų psichoakytvi medžiaga, veikla ar liguisti santykiai. Priklausomybė – tai asmens sąmonės įkalinimas vergijoje, priklausomybės pančiuose, nematant išsilaisvinimo prošvaisčių. Todėl priklausomybė neišvengiamai susijusi su vidine nelaisve, nors ir kaip norėtųsi kaltinti aplinką. Tai atspindi ir šio graikų mito motyvas – vergijos grandinės pasirenkamos pačio asmens, net atsiradus galimybei išsilaisvinti. Tai pabrėžia priklausomo asmens polinkį rinktis skausmą ir kančią, vietoje lengvesnio gyvenimo galimybių. Tam gali būti daugybė priežasčių, tačiau viena esminių – tikėjimo geresne ateitimi, bei pasitikėjimo savo jėgomis stoka.

Išsilaisvinimas nuo savo priklausomybės pančių, bei autonomiško gyvenimo kūrimas – išties nelengva ir neišvengiama sveikimo nuo priklausomybės proceso dalis. Ji nelengva, nes  tenka susidurti su savo ribotumu, pažeidžiamumu, silpnumu ar bejėgiškumu, ir tuo pačiu  žmogiškumu. Dar vienas svarbus aspektas priklausomybėse – tai socialinė atskirtis, izoliacija, užsidarymas nuo aplinkinio pasaulio. Minėtame mite vergas Addictus klajojo po žemę vienas. Priklausomybė  – tai socialinės atskirties, vienišumo ir vidinio apleistumo liga. Todėl kviečiu Jus nebūti vieniems/-oms su savo priklausomybe ir jos keliama kančia ir padėti sau kreipiantis pagalbos.  

Nes pagalbos ieškojimas visada stiprybės ir adekvatumo, o ne silpnybės ženklas.

Psichologė Neringa Bagdonaitė