Alkoholio priklausomybė

Priklausomybės alkoholiui gydymas apima tiek psichologinę pagalbą, tiek fiziologinių priklausomybės požymių mažinimą lazerine terapija.

 

Priklausomybės nuo alkoholio ar probleminio vartojimo konsultavimą sudaro:

  • Pilnas priklausomybės nuo alkoholio ištyrimas ir gydymo plano sudarymas;
  • Abstinencijos sindromo mažinimas lazerinės terapijos pagalba;
  • Tęstinė psichologinė pagalba sveikstant nuo priklausomybės alkoholiui.

Priklausomybė nuo alkoholio yra lėtinė, per laiką išsivystanti liga, kuriai būdingi tam tikri organiniai pakitimai smegenyse. Alkoholio intoksikacijos metu tam tikrų specifinių smegenų zonų aktyvavimas ir gausus neurotransmiterių išsiskyrimas (dopamino, opiatinių peptidų, aminobutrinės rūgšties (GABA), endokanabinoidų) suteikia teigiamą emocinį poveikį vartotojui.  Tačiau reguliariai bei nesaikingai vartojant alkoholį ši neurotransmisija ženkliai sumažėja, o pagirių metu jos itin trūksta (dėl ko jaučiami neigiami psichofiziologiniai požymiai).  Dėl periodiško alkoholio vartojimo išsivysto fiziologinis pripratimas, atsiranda molekulinio lygio smegenų pakitimai. O tai reiškia, kad žmogaus psichinė būklė, nuotaikos, mąstymo procesai tampa priklausomi nuo to, ar jis gaus cheminių medžiagų, kurias suteikia alkoholis. Be to, alkoholio poveikio sujautrinta ir sutrikusi smegenų veikla stipriai veikia asmens motyvaciją. Dėl to, piktnaudžiaujančiam alkoholiu žmogui yra labai svarbu kuo anksčiau gauti profesionalią pagalbą.

Fiziologinio priklausomybės aspekto gydymas lazerio terapija teigiamai veikia šiuos neigiamus priklausomybės padarinius:

  • Grąžina organizmo vientisumą.
  • Atkuria sutrikusias nervų sistemos ir smegenų funkcijas: skatina opiatinių peptidų (endorfinų), serotonino, ir kitų gerųjų neuromediatorių išsiskyrimą smegenyse, bei palaiko jų cirkuliavimą organizme.
  • Lengvina neurovegetacinius abstinencijos alkoholiui simptomus: nervinį dirglumą, nerimą, jautrumą, gerina dėmesio koncentraciją, miegą ir kt.
  • Teigiamai veikia priklausomybės simptomus – lengvina nenumaldomą potraukį, įkyrias mintis, planavimą, vartojimo ieškojimą.
  • Lengvina neigiamus alkoholio vartojimo padarinius – depresiškumą, nerimą, impulsyvumą, miego sutrikimus.

Psichologo vaidmuo priklausomybės nuo alkoholio gydyme

 Psichologas užima svarbų vaidmenį priklausomybės nuo alkoholio gydyme, nes neretai nuo šio sutrikimo kenčiantys žmonės turi įvairiausių psichologinių problemų. Sukurdamas saugią aplinką psichologas padeda kenčiančiam nuo priklausomybės alkoholiui asmeniui geriau suvokti save, savo aplinką ir alkoholio vaidmenį joje. Ne paslaptis, kad alkoholis dažnai naudojamas kaip vengimo strategija. Dažnai tokiu būdu bėgama nuo sudėtingų santykių, nuo vaikų auklėjimo sunkumų ar tiesiog sunkios gyvenimo naštos. Tačiau paprastai vartojant alkoholį bėgama nuo savęs, nuo negalėjimo susikurti pilnavertišką gyvenimą, santykius, nuo viduje užgniaužtų jausmų, kurie ne tik kuria nuolatinę įtampą, bet ir spaudžia vidinę erdvę.

Kadangi priklausomybės pagrindas psichologiniai sunkumai, psichologo konsultacijos yra nukreiptos į geresnį savęs pažinimą ir priėmimą. Santykis su psichologu padeda geriau įsisąmoninti įvairius savęs aspektus: pripažinti tiek teigiamas tiek neigiamas savo savybes, atpažinti poreikius. Geresnis savo jausmų supratimas ir priėmimas padeda juos reguliuoti, atsiranda daugiau vidinės erdvės ir atsparumo neigiamoms emocijoms. Tarpasmeninių santykių kontekste psichologo tikslas yra padėti prisiimti atsakomybę už save santykiuose: atskirti save nuo kitų – tėvų, vyro/žmonos, brėžti ribas, reguliuoti atstumą, išsakyti savo poreikius. Šios permainos leidžia išgyventi didesnį asmeninės galios patyrimą, lengvina tiek vidines būsenas, tiek tarpasmeninių santykių kokybę. O tai savo ruožtu išlaisvina nuo būtinybės vartoti alkoholį.

Tad savaime aišku, jog vien priklausomybės gydymas (nesvarbu kokiais būdais) neatsigręžiant į save ir nesprendžiant problemų savyje, gali būti laikinas ir mažai naudingas. Norint pasiekti tvaraus, ilgalaikio sveikimo nuo priklausomybės rezultato – darbas su savimi neišvengiamai būtinas sveikimo elementas.