Priklausomybių požymiai
Nepaisant to ar Jūsų priklausomybė yra psichoaktyvios medžiagos ar veikla pagrindiniai priklausomybės požymiai yra šie:
Psichologiniai:
- Atsirandantis emocinis prisirišimas su priklausomybės objektu, kuris reiškiasi teigiamu priklausomos veiklos vertinimu, bei savybių išryškinimu; pavyzdžiui, alkoholio vartojimas savaitgaliais suprantamas kaip veiksmingas būdas stresui po įtemptos savaitės malšinti.
- Priklausomos veiklos sureikšminimas – jai suteikiami visi prioritetai, o neigiamos tokio elgesio pasekmės pateisinamos arba išvis nepripažįstamos.
- Priklausoma veikla pradeda užgožti visus kitus Jūsų poreikius ar anksčiau mėgtas veiklas.
- Susidūrimas su priklausomybės objektu teikia malonumo, palengvėjimo jausmus, o tai dar labiau stiprina liguistą ryšį.
- Dažnai galvojama apie vartojimą, trokštama susilieti su priklausomybės objektu, kad vėl patirti malonumą, atsipalaiduoti. Paraleliai siaurėja kiti interesai. Visas dėmesys skiriamas priklausomai veiklai arba atsigavimui po jos naudojimo/vartojimo.
- Pasireiškia emociniai pokyčiai tarp vartojimų: irzlumas, dirglumas, agresija, nemiga, apetito pokyčiai, apatija. Sutrinka svarbūs tarpasmeniniai santykiai.
- Palaipsniui priklausomybės objektas performuoja Jūsų vertybes, kreipia elgesį ir pajungia sau visą asmenybę. Jūs vis labiau pasiduodate saviapgaulei, kuriate įvairias iliuzijas pateisinančias vartojimą.
- Su laiku užvaldomas visas Jūsų gyvenimas: jausmai, mintys, kūnas, veikla. Kadangi vyrauja stiprus neigimas Jūs ignoruojate priklausomybės problemą. Aplinkiniams šis fenomenas pažįstamas kaip “galiu bet kada sustoti pats”.
Su laiku išsivysčiusi fiziologinė priklausomybė reiškiasi stipriu troškimu vartoti psichoaktyvią medžiagą, ji tampa gyvybiškai svarbia fiziologinei pusiausvyrai palaikyti. Fiziologinė priklausomybė susijusi su tolerancijos ir abstinencijos reiškiniais: jaučiami neigiami fiziologiniai ir psichologiniai požymiai po vartojimo, vartojama siekiant išvengti šių reiškinių. Paraleliai silpnėja psichoaktyvios medžiagos poveikis, auga suvartojamas kiekis, kad pasiekti norimą poveikį. Galutinė fiziologinės priklausomybės stadija – tai visiškas kontrolės praradimas: norima vartoti dažniau ir daugiau, nepaisant to ar psichoaktyvi medžiaga ar veikla teikia subjektyvų malonumo potyrį – ar ne. Tai susiję su svarbių smegenų veiklos centrų (dopaminerginės sistemos) uzurpavimu.